Ćwiczenia ortograficzne i gry ortograficzne

Ćwiczenia ortograficzne mogą być wykonywane z formie papierowej np. w zeszytach ćwiczeń lub wydrukach lub w formie interaktywnej przy użyciu programu komputerowego.

Ćwiczenia ortograficzne – rodzaje

Podstawowe rodzaje ćwiczeń ortograficznych to:

  • gry ortograficzne,
  • przepisywanie,
  • uzupełnianie,
  • podpisywanie obrazków,
  • pisanie ze słuchu.

Oprócz tego ważne jest uzasadnianie pisowni i np. sortowanie wyrazów i związków wyrazowych do tabelek. Gwarantuje to zrozumienie materiału i zapobiega mechanicznemu wykonywaniu ćwiczeń ortograficznych.

Ćwiczenia ortograficzne interaktywne a ćwiczenia ortograficzne papierowe

Ćwiczenia ortograficzne realizowane na komputerze i ćwiczenia ortograficzne w formie tradycyjnej  znakomicie się uzupełniają. Użycie programu komputerowego w ćwiczeniach ortograficznych zapobiega utrwalaniu błędnych wzorców gdyż program usuwa błąd. Ćwiczenia w formie papierowej pozwalają ćwiczyć pisanie ręczne.

Gra ortograficzna Zeta w krainie trudnych wyrazów

Gra Zeta… to gra labiryntowa. Gry takie były popularne już w latach 80-tych i dostępne na komputerze ZX Spectrum. Był to pierwszy, 8 bitowy, komputer, który trafił pod strzechy i można powiedzieć, że od niego rozpoczęła się w Polsce era komputerów domowych. Dla wielu osób gry labiryntowe są wciąż kultowe. Z drugiej strony gra taka nie ma zbyt wielu elementów, które rozpraszają uwagę ucznia. Scenariusz gry jest bardzo prosty: uczeń ma za zadanie strzelać do wyrazów posiadających pewną własność np. należących do listy wyrazów z ó.

gra_ortograficzna_zeta_lista_wyrwazow_z_o

Zakres materiału w programie:

Gry ortograficzne w innych programach komputerowych